khu
17 بهمن 1401 - 21:39

آژانس انرژی اتمی از علنی کردن اسناد مرتبط با ایران خودداری کند

معاون وزیر خارجه روسیه امروز تصریح کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از علنی کردن اسناد مرتبط با ایران خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری تاس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز دوشنبه از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا از علنی کردن اسناد مرتبط با ایران خودداری کند.

معاون وزیر خارجه روسیه در این خصوص گفت: بار دیگر، ما همواره نگرانی‌ هایمان از انتشار اسناد و اطلاعاتی که حاوی اطلاعات محرمانه‌ بوده، برای استفاده عمومی نیستند و به عناوین خبری تبدیل می شوند را ابراز می کنیم.

«سرگئی ریابکوف» در ادامه افزود: آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی نمی‌ تواند این طور فعالیت کند. این مسئله به تلاش‌ های غرب برای سیاسی‌ سازی مسائل اشاره دارد. دلیلی برای انحراف از مسیر حرفه‌ ای و عادی در خصوص این موضوع وجود ندارد.

خبرگزاری رویترز چندی پیش در گزارشی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داده بود: ایران در حال غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات فردو است که با آنچه تهران به آژانس اعلام کرده بود در تناقض است.

در ادامه گزارش رویترز در این خصوص آمده بود: «رافائل گروسی» (مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی) گفته است که ایران تولید اورانیوم با غنای تا ۶۰ درصد در تاسیسات اتمی فردو را آغاز کرده است.

رویترز مدعی بود در گزارش محرمانه آژانس که چهارشنبه هفته گذشته توسط این خبرگزاری مشاهده شده، این نهاد سازمان ملل ایران را به بهانه ایجاد یک تغییر اعلام نشده در اتصال بین ۲ آبشار سانتریفیوژهای IR-۶ با غنی سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد در نیروگاه فردو مورد انتقاد قرار داده است.

این خبرگزاری افزوده بود: مدیرکل (رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی) در گزارشی به اعضای این نهاد گفته که نگران است ایران بدون اطلاع قبلی آژانس، تغییری اساسی در اطلاعات طراحی FFEP (نیروگاه غنی‌ سازی سوخت فردو) پیرامون تولید اورانیوم با غنای بالا اعمال کرده باشد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1023483