khu
26 شهریور 1401 - 16:29

حاشیه ای از دلهای عاشق/ روایتی از حماسه جاماندگان اربعین در مشهد

امروز اربعین سید و سرور شهیدان است و عاشقان اباعبدالله خود را به کربلا رسانده اند اما مگر می شود دل‌های جاماندگان از پیاده‌روی نجف تا کربلا را از مسیر دلدادگان حسینی دور ساخت.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، مگر می شود شیعه علی باشی و به فرزندش حسین(ع) عشق نورزی ، مگر می شود در مشهد باشی و به فرزندش علی بن موسی الرضا(ع) دل نبندی، عاشقی بدون جان سپردن در راه یار معنی ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد،امروز اربعین سید و سرور شهیدان است و عاشقان اباعبدالله خود را به کربلا رسانده اند اما مگر می شود دل‌های جاماندگان از پیاده‌روی نجف تا کربلا را از مسیر دلدادگان حسینی دور ساخت.

اربعینوقتی تصاویر زائران در راهپیمایی اربعین را می بینم؛ خجالت می کشم . پیرمردی که عصا به دست در مسیر است و مادری که با کمر خم شده و چشم بسته اش قدمی از بقیه عقب نمی ماند و هم پای سایر زائران در حرکت است. بانویی که نوزاد خود را در آغوش گرفته و در مسیر حرکت می کند و جوانی که پدر پیر خود را بر دوش گرفته و کول می کند تا شاید آخرین آرزوی پدر که زیارت امام حسین(ع) است را برآورده کند. با دیدن تصاویرحرم آقا بی اختیار اشک از چشمانم جاری شد. خجالت کشیدم از خودم، از پای سالمم و از چشم سالمم!  اربعین آمد و غم فراق را  برای جاماندگان دو چندان کرد و آهی که از دل بر می آید.

مشهد کربلایی دیگر است

مشهد کربلایی دیگر استهر ساله به اربعین که نزدیک می شویم همه خود را برای پیاده روی اربیعن آماده می کنند و راهی کربلا می شوند چرا که مهمان اباعبدالله الحسین(ع) هستند اما در مشهد حال و هوای دیگری برقرار است. مشهدی ها که از عاشقان و دلدادگان ائمه اطهار علیهم السلام هستند، خود را برای میزبانی از زائران حاضر می کنند چرا که زائران پیاده در مسیر حرکت به رسم ادب به زیارت بارگاه منور امام رضا(ع) می آیند تا ضمن زیارت مرقد مطهر رضوی ، آغاز راه خود را بهشت امام رضا (ع) قرار دهند.

از بهشت تا بهشت

از بهشت تا بهشتمگر می شود زائر پیاده اربعین از خراسان راهی کربلا شود و به زیارت بارگاه منور رضوی مشرف نشود. گویا این خاصیت دلدادگی است که هر کجا و در هر مسیری باشی باید به دیدار یار بیایی و از معشوق کسب اجازه کنی. دسته های زائران پیاده اربعین از هر مسیری وارد مشهد می شوند و راه حرم در پیش می گیرند. مهم نیست اهل کجا باشند و با چه زبان و لهجه ای صحبت کنند وارد حرم که می شوند از کرد و ترک گرفته تا پاکستانی و افغانستانی دست ادب بر سینه می گذارند و کلام عاشقی را بر زبان جاری می کنند. نقطه مشترکشان ذکر نام مبارک امام رضا(ع) است که همزمان با جاری شدن اشک بر چشمانشان بر زبان جاری می شود.

ورود به حرم و دیدن ضریح منور ثامن الائمه (ع) برایشان آنقدر دلنشین است که خود را رها کرده و دل به یار سپرده اند. قدم هایشان را محکم تر بر می دارند و در رسیدن به ضریح از یکدیگر سبقت می گیرند.

هستند کسانی که امسال پیاده روی اربعین را به هر دلیلی از دست داده اند اما دلهایشان در این روز در کربلا به سر می برد و به همین خاطر امروز همزمان با اربعین، جاماندگان کوی یار در مشهد همانند سراسر کشور دل‌شان را به دل زائران پیاده کربلا گره زده و به سوی یار عزیمت کردند.

حماسه جاماندگان اربعین در مشهد

حماسه جاماندگان اربعین در مشهدامروز اربعین است و حرم بهترین مکان برای دلهای اندوهگین جاماندگان اربعین. لحظه به لحظه بر انبوه جمعیت افزوده می شود و حرم جای سوزن انداختن نیست. آنهایی که از پیاده روی اربعین جا مانده اند بهترین مکان برای آرامششان را این قطعه از بهشت دیده اند و به زیارت ضامن آهو شتافته اند تا این زیارت مرهمی باشد بر زخم دلشان.

نقطه آغاز حرکتشان میدان 15 خرداد است که در مسیر به سمت حرم سینه زنی و عزاداری می کنند. بخشی از مسیر همانند مسیر منتهی به حرم امام حسین (ع) شبیه سازی و شماره گذاری شده است. مراسم خودجوش و مردمی است و حتی موکب های بین راه مردمی و مسجد محور هستند، این را می شود از نام مسجدشان که بالای موکب نصب شده فهمید.40 موکب مسجد محور و مردمی با خادمانی از جنس مردم که به عشق مولا در حال خدمت رسانی به زائران هستند.

خدمت عاشقانه با دستانی کودکانه

خدمت عاشقانه با دستانی کودکانههمراه با مردم در میان انبوه جمعیت طی مسیر می کنم. موکب ها در تمام مسیر در حال خدمت به زائران هستند و این خدمت رسانی پیر و جوان و کوچک  بزرگ نمی شناسد.

پیرمردی در گوشه ای از مسیر بر روی تکه سنگی نشسته و سبدی از میوه جلوی پایش نهاده و  با آرامش و لبخندی بر لب از زائران می خواهد از میوه هایی که حاصل دسترنجش هست بردارند، بانوان در طرف دیگر مسیر چای می ریزند و شربت پخش می کنند. دختران و پسران نوجوان بدون هیچ چشم داشتی و به دور از مد و خجالت دوران بر روی زمین نشسته و کفش زائران را واکس می زنند.

نوجوانکودکان نیز از این قافله عاشقی جا نمانده اند و با دستان کوچکشان با تکه پارچه ای در دست مشغول تمیز کردن کفش زائران هستند. دیدن این کودکان مرا به یاد کودک عراقی انداخت که با تفنگ آبپاس اسباب بازی خود در میانه راه مشغول آبپاشی بر روی زائران پیاده اربعین بود تا شاید ذره ای از گرمای عراق بکاهد و خنکایی باشد برای صورت زائران.

کودکدر مسیر همراه دیگر زائران حرکت می کنم و شاهد لطف و اخلاص بیکران مردم در این خیل عظیم خدمت رسانی هستم. پاکبانان در میانه و انتهای مسیر ظروف و زباله های ریخته شده را جمع می کنند. گروه های امداد و هلال احمر نیز آمده اند و به زائران خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می کنند. هر کس هر چه دارد در طبق اخلاص گذاشته است و برایش  فقیر و غنی، مدیر و کارگر فرقی ندارد.

ساعت ۱۷ موعد قرار عاشقی و راهپیمایی اربعین حسینی در مشهد است و چیزی به پایان آن نمانده. همه سعی می کنند در این زمان محدود باقی مانده نیز خود را به کاروان اربعین برسانند و خادمان با وجود گرمای هوا در خدمت با زائران از یکدیگرپیشی می گیرند.

هرکه دارد هوس کرببلا گریه کند

گریه کن ها سفر کرببلا نزدیک است

گرچه دور از حرم کرببلاییم ولی

بازهم شکر، خراسان رضا نزدیک است

به حرم نزدیک می شویم، گنبد و گلدسته های طلایی حرم امام رضا(ع) نمایان می شود و ناخودآگاه اشک از چشمان همه جاری می شود.

همچنان که گروه گروه زائران با کسب اجازه از مولا وارد حرم می شوند، زائران دیگری در حالیکه اشک بر چشمانشان جاری است از درب های خروجی در حال عرض ادب و خداحفظی از ثامن الائمه هستند. مهم نیست از کدام درب وارد یا خارج شوی نقطه مشترک زائران غربت توام با غم مکان است که دل را به پرواز در می آورد.

انتهای پیام/ 70085

منبع: فارس
شناسه خبر: 738322