khu
26 مرداد 1401 - 11:36

آوای خوش دُهُل آزادبرها در گوش زائران عتبات

کرمان - ایرنا - خیلی دردناک است که باورپذیری خطرات و تبعات همراهی با آزادبرها در سفر عتبات حتما باید خدای نکرده بعد از بروز حادثه‌ای باشد اما مدیران مصادیق بسیاری دارند از هزینه های چندین برابری درمان یا دیگر گرفتاری های شهروندانی که قصد سفر با هزینه اندک داشتند اما گرفتار هزینه های چندبرابری شدند.

به گزارش ایرنا مستندات زیادی وجود دارد که نشان می دهد آوای خوش دهل آزادبرها در گوش زائران عتبات که درصدد کاهش هزینه‌های سفر هستند فقط تا قبل از سوار شدن بر مرکب این تورها طنین انداز است و به محض خروج از کشور و بروز رخدادهای مختلف این خوشی جای خودش را به هزاران بلا و مصیبت و ناخوشی می‌دهد.

البته همه کسانی که با آزادبرها به عتبات رفته اند مسلما درگیر بیماری، حادثه یا فوتی نشده اند و ممکن هم است که نشوند اما در عین حال خدماتی که آزادبرها می دهند هم در نوع خود قابل تامل است و در نهایت سبب ساز افزایش هزینه های زائر از جیب شخصی اش می شود و نکته مهمتر اینکه باتوجه به ریسک(خطر) بسیار زیاد سفر در قالب تورهای آزادبر به عتبات که نه مسافر بیمه است و نه کشور میزبان مسئولیتی قبول می کند، حتما اینچنین سفرهایی سازگار با منطق و پذیرفته نیست.

عشق به ائمه اطهار (ع) و شوق زیارت مرقد حسین (ع) که تربتش شفا و دست به دامن شدنش بقاست، در دیار کریمان در کنار شرایط اقتصادی دشوار، کار و بار کاروان های آزادبر را به عتبات عالیات نیز سکه کرده است؛اینجا استانی زائرفرست است و مردم آن بسیار اهل سفر به مکان های مذهبی هستند.

پای صحبت محمد و سرنوشتی که برایش رقم خورد

پای صحبت محمد و سرنوشتی که برایش رقم خورداما زائرانی که با دیدن قیمت های کاروان های آزادبر دلشان به سمت کربلا پر می کشد نمی دانند ممکن است در این سفر بدون پشتوانه چه مصیبت های نانوشته ای بر سرشان بیاید.

اما معنای این جملات را محمد خوب می داند؛ او که سال ها سفر با آزادبرها را تجربه کرده و به قول خودش نه عواقبش را می دانسته و نه هیچگاه به آن فکر کرده بود، حالا از تجربیات تلخ آخرین سفرش با آزادبرها به عتبات عالیات می گوید.

محمد که از بردن نام خانوادگی اش اکراه دارد، از عشقش به امام حسین، ابوالفضل العباس (ع) و کربلا می گوید و به قول خودش این عشق او را حتی سینه خیز تا کربلا می رسانده و چه سعادتی بالاتر از مملو بودن سینه ها از عشق حسین (ع).

اما محمد می گوید: سه سال قبل مثل همیشه قبل از محرم هوای کربلا به سرم افتاد و بعد از مدتی با یکی از کاروان های آزادبری که قبل از این هم با او به کربلا سفر کرده بودم عازم عتبات عالیات شدم.

آن سال هم زیارت مثل همیشه دل و جانم را جلا داد و حظ معنوی اش را بردم، اما یک روز مانده به اتمام سفر در بین الحرمین متوجه جمعیتی شدم که مانند موج به این طرف و آنطرف می رفتند؛ خواستم خودم را آز آنها فاصله بدهم اما خیلی زود گرفتار موج جمعیت شدم و به زمین افتادم و بعد از آن را دیگر به خاطر ندارم.

وی می گوید: زمانی چشم باز کردم که خودم را آنطرف تر در گوشه ای از مسیر دیدم و افرادی که سعی داشتند به طریق مختلف به من کمک کنند.

خلاصه بعد از حدود سه ساعت با کمک دو نفر از همسفرانم به بیمارستان منتقل شدم و پای راستم به دلیل شکستگی تحت درمان قرار گرفت.

آن زمان نمی دانستم چه سرنوشتی در انتظارم قرار دارد اما به محض ترخیص از بیمارستان متوجه اشتباه بزرگ سفر با آزادبرها شدم.

محمد تصریح کرد: هزینه ای که برای دو روز ماندن در بیمارستان برای من رقم خورده بود بیش از ۱۰ سفر به کربلا بود که با رییس کاروان تماس گرفتم تا راهی برای کمک به من بیابد اما او که مرد محترم و خوبی هم بود از من عذرخواهی کرد و پاسخش یک جمله بیشتر نبود و نیست: بیمه حوادث شامل زائران کاروان های بدون مجوز نمی شود.

وی افزود: بالاخره بعد از مدتی هزینه بیمارستان را به هر شکل بود پرداختم و به ایران بازگشتم؛ بعد از مدتی به پزشک مراجعه و کچ را از پایم باز کردم اما انگار پای من کج جوش خورده بود برای همین مجدد راهی اتاق عمل شدم و این کار دو بار دیگر هم تکرار شد اما پای من دیگر آن پای گذشته نشد.

محمد گفت: هرچند هزینه زیادی به دلیل این اشتباه بر دوش من و خانواده تحمیل شد اما بدتر از آن پایم بود که دیگر مانند اول نشد و این مشکل مرا از شغلم نیز بازداشت و از آن به بعد با تغییر شغل درآمد اندکی نصیبم می شود.

وی اظهارداشت: بعد از این ماجرایی که خودم تجربه کردم موارد زیادی از اتفاقاتی که برای زائران کاروان های آزادبر اتفاق افتاده بود را شنیدم؛ تازه داشتم فکر می کردم تا قبل از این حادثه یا در معرض این خبرها هم بودم ولی به آنها توجه نمی کردم یا حالا آن خبرها بیشتر در معرض دید من قرار می گرفتند.

به گزارش ایرنا مشکلات ناشی از سفر به عتبات با آزادبرها تنها به هزینه های بالای درمانی محسوب نمی شود؛ مدیر حج و زیارت استان کرمان می گوید مصداق هایی را طی سال های اخیر سراغ دارند که فرد در آن کشور فوت شده و امکان پرداخت هیچ گونه دیه و غرامتی نیز وجود ندارد.

محمود عرب نژاد که به مناسبت روز خبرنگار اواسط هفته جاری به دیدار رییس و خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) استان کرمان آمده بود نیز تعهد نداشتن کاروان های آزادبر به عتبات عالیات را تایید می کند و می گوید: بارها این مورد را به مردم تذکر داده ایم اما کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

تخلف حتی از دفاتر دارای مجوز

تخلف حتی از دفاتر دارای مجوزوی با بیان اینکه ۱۱۷ دفتر زیارتی مجوز دار در استان کرمان وجود دارد که گاهی همین دفاتر نیز تخلفاتی انجام می دهند ، به وجود تعداد زیادی کاروان آزادبر به عتبات عالیات در استان کرمان اشاره و تصریح کرد: این کاروان ها هیچ تعهدی در قبال زائران ندارند و چنانچه هر حادثه ای برای زائران پیشامد کند سازمان حج و زیارت نیز پاسخگو نخواهد بود.

عرب نژاد توصیه کرد: افراد قبل از انتخاب کاروان زیارتی خود، از مجاز بودن کاروان از طریق استعلام گرفتن از سازمان حج و زیارت اطمینان حاصل کنند.

مدیر حج و زیارت استان کرمان تصریح کرد: درمان زائران کاروان های مجاز رایگان است و بر امنیت، اسکان و حمل و نقل این افراد به طور خاص نظارت می شود.

وی با بیان اینکه کاروان های مجوزدار شرایط خاصی دارند تصریح کرد: حتی مدل خودرو حامل زائران باید بالای سال ۲۰۱۹ باشد در غیر این صورت اجازه سفر به کاروان داده نخواهد شد.

شمار زیاد غیرمجاز ها بعد از کرونا

شمار زیاد غیرمجاز ها بعد از کروناعرب نژاد با اشاره به اینکه تعداد کاروان های آزادبر به عتبات عالیات قبل از شیوع کرونا کم بود اظهار داشت: این کاروان ها بعد از راه اندازی امکان سفر زمینی به کربلا زیاد شدند.

سفر با آزادبرها واقعا به صرفه تر نیست؛ ببینید چطور محاسبه می کنید

سفر با آزادبرها واقعا به صرفه تر نیست؛ ببینید چطور محاسبه می کنیدوی گفت: برخی تصور می‌کنند سفر با آزادبرهای فاقد مجوز به عتبات ارزان و به صرفه است، اما صرفه جویی در ایجاد زیرساخت هایی نظیر تامین ایمنی، بهداشت و تغذیه، بیمه درمانی و حوادث موجب می شود مسافران در نهایت بیشتر هزینه کنند و سلامت خود را در معرض خطر قرار دهند.

خلاء های قانونی؛ غفلت مداحان و مذهبیون

خلاء های قانونی؛ غفلت مداحان و مذهبیونعرب نژاد با بیان اینکه در همه صنوف و مشاغل افراد مزاحم و متخلف وجود دارند و آزادبرها نیز به دلیل خلاءهای قانونی، موازی با دفاتر زیارتی - سیاحتی مشغول برگزاری تورهای زیارتی و مسافرتی با رویه نادرست هستند ادامه داد: متاسفانه برخی مداحان محلی، بانیان جلسات قرآنی، اهالی مساجد، تکایا و هیات ها و حتی بسیاری از افراد با شغل های غیرمرتبط در این حوزه ورود و در کار دفاتر زیارتی اخلال ایجاد می کنند.

عرب نژاد تصریح کرد: این افراد با توجیه کاهش هزینه در تهیه محل اسکان مناسب، وسیله ایاب و ذهاب، غذای سالم، بیمه درمانی مسافر و تامین نکردن امنیت و ایمنی زائران، باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیری به زائران می شوند؛ بعد از آن زائر آسیب دیده به دنبال خسارت گرفتن و احقاق حق می رود که متاسفانه چون با افراد و کاروان های بدون مجوز سفر کرده اند سازمان حج و زیارت نیز هیچ تعهد و پاسخگویی به آنان نمی تواند داشته باشد و اشخاص فقط می توانند به دستگاه قضایی متوسل شوند.

وی گفت: مثلا هزینه درمان مسافری که با آزادبرها سفر کرده به صورت آزاد و برعهده خودش است.

مدیر حج و زیارت استان کرمان گفت: اهالی دیار کریمان به دلیل فروتنی و تواضع ذاتی، کاستی های کاروان ها را می پذیرند و با یک عبارت حلالم کنید همه چیز را فراموش می کنند، در حالی که قانون برای مسافر و زائر حق و حقوقی تعیین کرده و سازمان حج و زیارت نیز به عنوان متولی نظارت دقیق و سختگیرانه ای بر حسن اجرای امور زائران دارد.

وی گفت: از مسئولان تقاضا داریم در کاهش خلاءهای قانونی تلاش کنند و در همین زمینه از مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین به صورت کتبی درخواست کرده‌‍ ایم.

عرب نژاد با تأکید بر ضرورت اجماع و عزم و همت همگانی برای ثبت نام زائران اربعین در سامانه سماح گفت: زائران اعزامیِ خارج از این سامانه، هر سال مشکل آفرین هستند.

کاروان هایی که زائر را رها می کنند

کاروان هایی که زائر را رها می کنندمدیر حج و زیارت استان کرمان در همین باره با بیان اینکه استان کرمان، استانی زائرخیز است و همین باعث سوءاستفاده آزادبرها شده است؛ گفت: این آزاد برها در سال های اخیر سر زوار کلاه گذاشتند و آنان را یا در مرز و یا در عراق رها می کنند.

وی اعلام رسمی سازمان حمل و نقل مبنی بر اعزام زوار در قالب ستاد اربعین را، مانع فعالیت آزادبرها دانست و از پیش بینی افزایش حجم قابل توجه زوار اربعین در سال جاری پس از دو سال محدودیت های کرونایی خبر داد.

عرب نژاد همچنین در جریان بازدید از ایرنا ضمن اهدای تمثال سردار شهید قاسم سلیمانی در جریان سفر حج، یاد این شهید را گرامی داشت و از نزدیک در جریان فرآیندهای تهیه و عرضه تولیدات خبری در خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) قرار گرفت.

داود میاندهی رییس ایرنا کرمان نیز در این دیدار چگونگی فعالیت های خبری در این خبرگزاری حاکمیتی و مادر را تشریح کرد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 606358