khu
13 شهریور 1401 - 14:52

سفر کربلا قدم برداشتن در یک مسیر خودسازی و تهذیب نفس است

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اظهار کرد: قدم برداشتن در مسیر کربلای سیدالشهدا (ع) به معنای قدم برداشتن در یک مسیر خودسازی و تهذیب نفس است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، در مراسم بدرقه و اعزام بزرگ‌ترین کاروان دانش‌آموزی کشور که ظهر امروز با حضور 700 دانش‌آموز و جمعی از فرماندهان و مسئولان استانی در حسینیه شهدا مجتمع آیه‌ها برگزار شد، با اشاره به اعزام نخستین کاروان های دانشجویی به کربلا در سال 1398 گفت: از آن زمان نهضت ارزنده‌ای برای اعزام نوجوانان و جوانان به اربعین حسینی در دستور کار تشکل‌های این اقشار قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد،اربعینوی اظهار کرد: در آن زمان، همه شما سه سال از سنی که اکنون در آن هستید، جوان‌تر بودید و با مقایسه وضعیتی که آن زمان به نسبت شرایط کنونی خود دارید، درک می‌کنید که انسان در اوایل دوران زندگی خود، در هرسالی که سپری می‌کند، حقایق و باورهایی در قلبش شکل می‌گیرد که باعث می‌شود تا او دیگر همان انسان سال گذشته نباشد و به همین ترتیب، همه شما هم امروزه عواطف، احساسات و باورهای دارید که شاید در سال‌های گذشته هنوز به این جایگاه دست پیدا نکرده بودید.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه سفر کربلا می‌تواند برای همه نوجوانان نقطه آغازین تحول و تعالی باشد، تصریح کرد: نوجوان اگرچه در سال‌های نوجوانی فقط تماشاچی امورات و وقایع زندگانی دنیوی است اما به‌مرور متوجه جایگاه و تأثیرگذاری خود می‌شود و باور می‌کند که می‌تواند در جهان تأثیرگذار باشد.  به تدریج از حیطه اراده و انتخاب پدر و مادر خارج می‌شود و در مسیر استقلال فکری خود به پیش می‌رود.

نوجوانآیت الله علم الهدی افزود: همه این تغییر رویکردها باید از یک برهه زمانی خاص آغاز شود و اگر برای برخی از یک رفاقت، یک ارتباط یا یک عاطفه به وجود می‌آید، برای اعضای کاروان دانش‌آموزان اعزامی به اربعین حسینی، می‌توان اربعین اباعبدالله (ع) در سال 1444 قمری را همان برهه زمانی خاص دانست که باعث آغاز تحول مسیر زندگی‌شان باشد.

وی  ادامه داد: بر همین اساس، اعزام 700 دانش‌آموز در این کاروان در حقیقت به‌مثابه اعزام 700 نوجوان و جوانی است که در آینده سربازان سپاه بقیة‌الله الاعظم (ارواحنا فداه) خواهند شد و اثر آن تا ده‎ها سال در زندگی‌شان محسوس و ملموس خواهد بود.

امام جمعه مشهد اظهار کرد: قدم برداشتن در مسیر کربلای سیدالشهدا (ع) به معنای قدم برداشتن در یک مسیر خودسازی و تهذیب نفس است که در تمام لحظات آن برکات فراوانی وجود دارد و تا پایان عمر، انسان را از تلاطمات اعتقادی و سستی در باورها مصون نگاه می‌دارد.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 710053