khu
12 مرداد 1401 - 18:54

توضیحات چین درباره پاسخ «قدرتمند» به سفر پلوسی به تایوان

سخنگوی وزارت امور خارجه چین جزئیات جدیدی درباره پاسخ پکن به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان ارائه کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «هوآ چونیینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین به‌طور تلویحی به پاسخ کشورش به تایوان و آمریکا اشاره کرد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، این مقام چینی گفت، این اقدامات «قاطعانه، قدرتمند و اثرگذار» خواهند بود و «مقامات مربوطه در آمریکا و تایوان به‌طور دائمی آن را احساس خواهند کرد».

آناتولیسخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود: «ماهیت سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان ارتباطی به دموکراسی ندارد بلکه مسئله حق حاکمیت و تمامیت ارضی چین مطرح است».

چونیینگ گفت: «هر بار که آمریکا اقدام به تحریک چین می‌کند، نتیجه‌اش شرمساری برای خودشان است. آخرین مثال، تحریکات پلوسی برای شورش در هنگ‌کنگ است».

او همچنین با اشاره به میزبانی مقامات تایوانی از پلوسی گفت: «جدایی‌طلبان تایوانی باید مسئولیت کار خود را پذیرفته و بهای اشتباهات خود را بپردازند».

پیش از اتمام این سفر روزنامه رأی الیوم، با انتشار یادداشتی در این خصوص نوشت که قطعاً چین به این اقدام آمریکا که آن را «تحریک‌آمیز» می‌داند پاسخ خواهد داد و حتی برخی تحلیلگران انتظار پاسخی دردناک را دارند که زمان آن دیر یا زود روشن خواهد شد. هرچند که انتظار نمی‌رود «میان کشورهای ثروتمند و دارای قدرت هسته‌ای» جنگی دربگیرد.

«شی هینهونگ» استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه «رِنمین» چین به دویچه وله گفت: «فکر نمی‌کنم کسی بتواند با جزئیات پیش‌بینی کند که چین به لحاظ نظامی در پاسخ به این ملاقات چه خواهد کرد. اما معتقد هستم که پکن نوعی از اقدامات نظامی را انجام خواهد داد ولی ابعاد آن کمتر از چیزی است که خطر ماهوی درگیری نظامی را در پی داشته باشد».

«آماندا سایو» تحلیل‌گر ارشد اندیشکده «گروه بین‌المللی بحران» نیز به این شبکه آلمانی گفت: «چین گزینه‌های متعددی برای نشان دادن اعتراض خود به این سفر دارد».

سایو افزود، پکن نگران است بی‌عملی چین در این زمینه، چراغ سبزی به آمریکا و دیگر کشورها تلقی شود که مقامات بلند رتبه خود را به تایوان بفرستند. با این حال چین تلاش خواهد کرد از درگیری مستقیم پرهیز کند.

این تحلیل‌گر ارشد گفت: «معتقدم که چین مراقب خواهد بود چه کاری انجام دهد که آمریکا را به تقابل تصادفی خطرناکی نکشاند که به اتفاقی بزرگ‌تر منجر نشود». (جزئیات بیشتر)

جزئیات بیشترانتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 528209