khu
08 شهریور 1401 - 09:30

شرایط برای بازگشت زائران از مرز رسمی خسروی فراهم است

قصرشیرین- ایرنا- رییس ستاد مدیریت و سامان‌دهی زائران اربعین حسینی در قصرشیرین گفت: شرایط برای بازگشت زائران به کشور فراهم است و هیچ ممنوعیت و محدودیتی برای ورود زائران ایرانی و همچنین عراقی‌ها از مرز خسروی به داخل کشورمان وجود ندارد.

«محمد حیدری» روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ما منعی برای ورود زائران از مرز خسروی نداریم و شب گذشته تعداد ۱۰۰ نفر از زائران از مرز خسروی وارد کشورمان شده و اسکان داده شدند.

وی اظهار داشت: ناوگان حمل و نقل به تعداد کافی و شرایط اسکان برای خدمات رسانی به زائرانی که از مرز خسروی وارد کشور می شوند در امکانات اقامتی و حسینیه ها و مساجد فراهم شده است.

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: خروج زائران از مرز خسروی به عراق بر اساس تصمیم دولت مرکزی این کشور با توجه به مسدود شدن مرزهای زمینی کشورمان تا زمان اعلام رسمی انجام نمی شود از این رو از تمامی زائران انتظار می رود تا زمان لغو ممنوعیت به این مرز مراجعه نکنند.

حیدری ادامه داد: در مرز رسمی خسروی تمهیدات و امکانات لازم برای پذیرش زائران فراهم شده و آماده سازی زیرساخت ها و تقویت شرایط موجود نیز کماکان ادامه دارد و به محض اعلام عراقی ها مبنی بر پذیرش زائران ایرانی، عزیمت زائران از مرز خسروی انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: تمام اعضای ستاد اربعین و همچنین ستادهای مردمی آمادگی کامل برای خدمت رسانی به زائران در قصرشیرین و مرز رسمی خسروی را دارند و هیچ مشکلی در زمینه خدمات رسانی به زائران وجود ندارد.

حیدری ادامه داد: استقرار ۵۸ گیت ورود و خروج، آماده سازی بیش از ۱۰ توقفگاه خودرو با ظرفیت ۵۰ هزار خودرو، وجود امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و وجود امکانات رفاهی و اقامتی شامل ۱۴ هتل و مهمانپذیر با ظرفیت یک هزار و ۵۰ تخت بخشی از امکانات موجود است.

خسروی نزدیکترین مرز به کربلای معلی

خسروی نزدیکترین مرز به کربلای معلیبه گزارش ایرنا؛ قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.

مرز خسروی در شهرستان مرزی قصرشیرین در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است که خسروی - منذریه مسیر اصلی به سمت جاده بغداد پایتخت کشور عراق و از این طریق به کشور سوریه و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

مرز رسمی خسروی در فاصله ۱۵ کیلومتری قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.

در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و۵۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می گرفت.

خسروی یکی از مرزهای مهم و با موقعیت راهبردی کشورمان است که این مرز بین المللی قدیمی‌ترین مرز رسمی کشورمان با عراق برای تردد زائران عتبات عالیات است که در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است.

مرز رسمی خسروی  - منذریه مسیر اصلی جاده کشورمان به سوی بغداد پایتخت کشور عراق است که این جاده در ادامه به کشور سوریه متصل شده و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

زائرانی که مرز خسروی را برای ورود به عراق انتخاب می کنند پس از عبور از شهرهای دیالی و بغداد به کاظمین سپس کربلا و نجف می رسند. همچنین پیش از زیارت امام حسین(ع)، به امامان مدفون در کاظمین و سامرا عرض ادب می کنند و همین موضوع خسروی را به «مسیر ولایت» ملقب کرده است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 684284