khu
21 آذر 1401 - 16:07

مشکل کامیون‌داران با مصوبه مجلس حل می‌شود؟

در حالی رئیس کانون سراسری کامیون‌داران از مشکلات عدیده برای فعالان حمل‌ونقل جاده‌ای خبر داده که رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: مشکل کامیون داران با مصوبه مجلس حل می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، دیروز رئیس کانون سراسری کامیون‌داران با اشاره به مشکلات متعدد فعالان بخش حمل‌ونقل جاده‌ای عمومی گفته بود: یکی از مسائلی که کامیون‌داران با آن مواجه هستند تامین قطعات مورد نیاز است که با سختی و قیمت بالا خریداری می‌شود.

 
فیروز خدایی با اشاره به قیمت بالای لاستیک، افزود: هزینه تعویض روغن طی ماه‌های اخیر 2 برابر شده است.

وی همچنین با اشاره به واردات کامیون به کشور، یادآور شد: برای ورود این کامیون‌ها، خریدار باید 220 تا 300 میلیون تومان بابت خدمات پس از فروش به واردکننده یا شرکت خودروساز پرداخت کند.

رئیس کانون سراسری کامیون‌داران گفت: قطعاً با دریافت این مبالغ، شرکت‌های واردکننده کامیون وظیفه دارند خدمات پس از فروش به کامیون‌ها را ارائه کنند. تاکنون چند هزار دستگاه کامیون وارد کشور شده اما هیچ خدماتی به صاحبان و رانندگان این کامیون‌ها ارائه نشده است.

به گزارش تسنیم، امروز رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با اشاره به مشکل کامیون‌های وارداتی، گفته است: با وجود این‌که 2 سال از واردات 15 هزار دستگاه کامیون و کشنده می‌گذرد اما این خودروها هنوز شماره‌گذاری نشده‌اند که با مصوبه مجلس درصورت نبود گواهی اسقاط به میزان کافی، افراد می‌توانند با پرداخت 5 درصد قیمت کامیون، این خودروها را شماره‌گذاری کنند.

مصطفی طاهری درباره تأثیر مصوبه مجلس بر رفع مشکل کامیون‌داران، افزود: حداقل 15 هزار دستگاه کامیون وارد کشور شده که بخش زیادی از آن‌ها با وجود اینکه ترخیص شدند اما هنوز شماره‌گذاری نشده‌اند، چراکه به ازای واردات هر کامیون باید خودرویی مشابه اسقاط شود که هزینه اسقاط برای کامیون‌ها حدود 1.5 میلیارد تومان می‌شود از سوی دیگر متاسفانه گواهی اسقاط به میزان کافی موجود نیست.

وی تصریح کرد: مجلس برای رفع مشکل شماره‌گذاری کامیون‌هایی که بیش از یک سال و در برخی موارد 2 سال از زمان واردات آن می‌گذرد و رانندگان پول خرید کامیون‌ها را پرداخت کرده اما خودروها شماره‌گذاری نشده‌ و در نتیجه امکان استفاده ندارند، با اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو درصدد رفع مشکل کامیون‌داران برآمد.

وی در تشریح سازوکار مجلس برای رفع مشکل کامیون‌داران، گفت: با مصوبه مجلس در صورت نبود گواهی اسقاط به میزان کافی، افراد می‌توانند با پرداخت 5 درصد قیمت کامیون، این خودروها را شماره‌گذاری کنند با این اقدام نه تنها مشکل شماره‌گذاری کامیون‌های وارداتی رفع می‌شود بلکه بطور مثال هزینه اسقاط نیز از  1.5 میلیارد تومان به حدود یک دهم یعنی 150 میلیون تومان کاهش می‌یابد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با رفع مشکل شماره‌گذاری کامیون‌ها از یک سو خون تازه‌ای در صنعت حمل و نقل جریان می‌یابد و از سوی دیگر مبالغی که به ازای اسقاط خودروها به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت واریز می‌شود، صرف اسقاط می‌شود اما نکته مهم در این زمینه تعیین اولویت اسقاط است به این معنا که دستگاه‌هایی مانند موتور سیکلت و توجه به حوزه حمل و نقل در اولویت هستند.

طاهری با بیان اینکه علاوه بر رفع مشکل کامیون‌داران، در مصوبه مجلس موانع پیش‌روی شماره‌گذاری خودروهای تولیدی نیز رفع شد، تصریح کرد: از آنجاکه در سال جاری خودروسازان باید یک میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو تولید کنند و براساس ماده 10 قانون ساماندهی صنعت خودرو، به ازای شماره‌گذاری هر 4 خودروی تولیدی، یک خودرو باید اسقاط شود، این نگرانی ایجاد شده بود که در صورت نبود گواهی اسقاط به میزان کافی، شماره‌گذاری خودرو با مشکل روبه رو شود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن افزود: برای رفع مشکل شماره‌گذاری خودروهای تولید داخل، مقرر شد، در صورتی که گواهی اسقاط به میزان کافی وجود نداشته باشد، می‌توان با پرداخت 1.5 درصد از قیمت خودرو تولیدی، خودرو را شماره‌گذاری کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 906484