khu
28 دی 1401 - 01:08

گزارشی از زلزله شبانه زمستانی در مازندران/ مصدوم شدن یک جوان جویباری

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران با بیان اینکه تا این لحظه خسارت جانی و مالی گزارش نشده است اخبار تکمیلی نیز اطلاع‌رسانی می‌شود، گفت: شاید مردم نگرانی داشته باشند از شرایطی که اتفاق افتاده عموما زلزله‌‌ای بزرگی بیشتر از زلزله‌های دیگر به عنوان زلزله اصلی تلقی بوده پس زلزله اول زلزله اصلی بود خیلی جای نگرانی نیست، اما توصیه می‌شود آمادگی لازم داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، زلزله‌ای ساعت ۲۱:۱۳ سه‌شنبه شب ۲۷ دی ماه امسال به بزرگی ۴.۲ ریشتر ساری و شهرهای اطراف آن را لرزاند و پس از آن پس لرزه‌هایی به بزرگی ۲.۴و ۲.۷ ریشتر احساس شد.

مدت طولانی و بزرگی این زلزله موضوعی بود که جلب توجه کرد و همین موضوع نگرانی مردم را بیشتر کرد.

این زلزله در مرکز استان رخ داد ولی شهرستان‌های جویبار، قائمشهر، بابل و بهشهر را هم تحت تاثیر قرار داد.

حسینعلی محمدی مدیرکل مدیریت بحران استان درباره اخبار تکمیلی پس لرزه‌ها و گزارش خسارت‌های احتمالی زلزله در گفت‌وگویی، اظهار کرد: زلزله به بزرگی ۴.۲ ریشتر در ۱۰ کیلومتری شمال ساری، ۱۲ کیلومتری جنوب جویبار و ۱۳ کیلومتری قائمشهر در عمق ۲۳ کیلومتری زمین رخ داد.

وی افزود: این زلزله دارای دو پس لرزه به بزرگی ۲.۷ در ساعت ۲۱:۳۵ حوالی ساری و ساعت ۲۱:۴۳ به بزرگی ۲۰۴ ریشتر در قائمشهر رخ داد.

مدیرکل مدیریت بحران مازندران بیان کرد: تا این لحظه خسارت جانی و مالی گزارش نشده است اخبار تکمیلی نیز اطلاع‌رسانی می‌شود.

محمدی تصربح کرد: شاید مردم نگرانی داشته باشند از شرایطی که اتفاق افتاده عموما زلزله‌‌ای بزرگی بیشتر از زلزله‌های دیگر به عنوان زلزله اصلی تلقی بوده پس زلزله اول زلزله اصلی بود خیلی جای نگرانی نیست، اما توصیه می‌شود آمادگی لازم داشته باشند.

*اعزام تیم‌های هلال‌احمر به مراکز کانونی زلزله

وی به اعزام تیم‌های هلال‌احمر به مراکز کانونی زلزله اشاره کرد و افزود: آماده‌باش سطح زرد را به شهرستان‌های نواحی اطراف محل کانونی زلزله هستند، اعلام شد.

*ضرورت توجه به ساخت‌وسازها

مدیرکل مدیریت بحران مازندران خاطرنشان کرد: باید شرایط ایمن در ساخت‌وساز رعایت کنیم تا در حوادث و سوانح خیلی دچار مشکل نشویم.

کمال رستمعلی فرماندارجویبار درباره اقدامات پس از وقوع زلزله ۴.۲ ریشتری در این شهرستان، اظهار کرد: به تمام مجموعه‌های امدادی و خدمات‌رسان اعلام آماده‌باش شده است.

*اعزام تیم‌های ارزیاب

وی با اشاره به اینکه تیم ارزیابی امدادی از پایگاه امدادی کوهی‌خیل به مرکز کانونی زلزله اعزام شدند، افزود: در گام بعدی وضعیت آماده‌باش پایگاه و مروز عملیاتی براساس دستورالعمل‌های پاسخگویی اضطراری اعلام و اماده‌باش سطح زرد برای تمامی عوامل امدادی صادر شد.

* مصدومیت جوان جویباری

فرماندار جویبار بیان کرد: براساس ارزیابی در نقاط مختلف شهرستان به‌ویژه روستاها هیچ خسارت جانی‌ و مالی نداشتیم و تنها براساس گزارش بیمارستان مرحوم عزیزی جویبار یک جوان ۲۳ ساله دچار سانحه شد که منجر به چند بخیه در سر و درمان سرپایی داشت و لحظاتی بعد مرخص شد.

* تشکیل ستاد مدیریت بحران

رستمعلی به تشکیل ستاد مدیریت بحران، گفت: به مردم اطمینان خاطر می‌دهیم در هر نقطه از شهرستان نیازی به کمک نیروهای امدادی داشته باشد بلافاصله وارد عمل خواهیم شد.

* آرامش در جویبار برقرار است

وی با اعلام اینکه آرامش در شهرستان جویبار برقرار است، تصریح کرد: تمام مجموعه‌های امدادی و خدماتی درحالت آماده‌باش هستند و تا این لحظه گزارشی از آسیب‌دیدگی نداشتیم.

پایان پیام/۸۶۰۳۴/ج

منبع: فارس
شناسه خبر: 983682