khu
14 مهر 1401 - 19:44

مسابقات قرآنی به سمت کرسی‌های تفسیر سوق پیدا می‌کند

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سیاست‌های کلی ستاد کانون‌های فرهنگی مساجد به این سمت خواهد رفت که جشنواره و مسابقات قرآنی در طول سال به سمت کرسی‌های تفسیر و پایگاه‌های قرآنی سوق پیدا کند.

حجت الاسلام کمال خدا داده در اختتامیه مرحله کشوری پانزدهمین دوره مسابقات قرآن مدهامتان در شیراز ضمن قدردانی از مردم ولایتمدار شیراز برای اهتمام ورزیدن در موضوعات قرآنی، گفت: موضوعات مرتبط با قرآن در شیراز طراوت، شیوایی و شیرینی بسیار زیادی دارد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قرآن را در تمام کشور وقتی اسم شیراز می‌آید، به دروازه قرآن می‌شناسیم؛ احمدبن موسی (ع) را به کتابت وحی و خواجه شیراز را هم به حافظ قرآن بودن می‌شناسیم.

حجت‌الاسلام خدا داده گفت: شخصیت‌های کم‌نظیری در شیراز مانند حافظ و سعدی که تمام تلاش و اهتمام آن‌ها برای قرآن، آموزه‌های قرآن و شب زنده داری‌هایی به نام قرآن بوده، برای ما از جایگاه والایی برخوردار هستند؛ امیدواریم که بتوانیم در همه عرصه‌های زندگی از قرآن بهره‌مند شویم و از آموزه‌های این کتاب بهره‌مند شویم.

او گفت: سیاست‌های کلی ستاد کانون‌های فرهنگی مساجد به این سمت خواهد رفت که این جشنواره و مسابقات در طول سال به سمت کرسی‌های تفسیر و پایگاه‌های قرآنی برود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این رویداد را سال گذشته آغاز کردیم و ضروری است که در سال‌های آینده با یک نگاه تحولی به این مسابقات نگاه شود. باید بتوانیم حرکت‌های بسیار خوبی را در این زمینه با همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در این دولت همه انتظار دارند رنگ و بوی اسلامی بودن و قرآنی بودنش بیشتر شود دنبال کنیم.

علیرضا حدائق مدیر حوزه علمیه منصوریه شیراز نیز در این مراسم با اعتقاد به اینکه حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) یک فرصت غنی و ظرفیت مؤثر گردشگری در استان فارس محسوب می‌شود، گفت: باید از این ظرفیت‌ها و فرصت‌ها به نحو احسن استفاده شود و از فرصت حضور گردشگر خارجی که از اینجا بازدید می‌کند بهره ببریم.

او با بیان اینکه قرآن برای بهتر شدن زندگی انسان‌ها یک راهنمای همیشگی و فناناپذیر است، گفت: بنیان قرآن قوی است و در گذر زمان هرگز از ارزش مفاهیم آن کم نشده بلکه همواره استوار بوده و تحریف نشده است.

حدائق گفت: در کنار تلاوت قرآن باید به تفسیر و مفاهیم توجه کرد؛ حافظان و آموزش دهندگان قرآن به شرط پیروی از دستورات قرآن به سوی بهشت هدایت خواهند شد و حافظان و مربیان قرآنی، آموزگاران کلام خدا هستند.

او با بیان اینکه یکی از نشانه‌های انس با قرآن اهتمام نسبت به نماز، روز و فرایض الهی است، گفت: حامل قرآن باید اهتمام عملی به قرآن داشته باشد و نسبت به فرائض الهی حساسیت داشته باشد؛ حمل قرآن اگر می‌خواهد خود را محک بزند باید ببیند در انجام واجبات چگونه عمل می‌کند.

حدائق، اهتمام به انجام واجبات را نشانه انس با قرآن دانست و گفت: هرچه انس با قرآن بیشتر جدیت در انجام تکالیف و فرایض هم بیشتر است؛ سفارش رسول خدا (ص) در رویداد‌های تلخ و سخت زندگی همین انس با قرآن است و امروز راه برون رفت از این شداید و سختی‌ها نیز انس با قرآن است.

عضو جامعه روحانیت شیراز قرآن را راه مبارزه با استراتژی دشمن قلمداد کرد و با بیان اینکه هرچه مردم با معارف دینی بیشتر آشنا شوند، ضریب آسیب‌ها کاهش پیدا می‌کند، گفت: همه ما از مسئولان گرفته تا ثروتمندان اگر می‌خواهیم سلامت اخلاقی و امنیتی در جامعه رعایت شود، انس بهتر با قرآن و ارتباط جدی‌تر با کلام وحی این‌ها سلامت جامعه را تضمین می‌کند.

مجتبی میرزایی‌نسب، دبیر اجرایی مسابقات قرآنی مدهامتان نیز با بیان اینکه ۱۵۰ نفر از برگزیدگان مرحله استانی مسابقات مدهامتان در سال جاری از اقصی نقاط کشور در این مرحله به رقابت پرداختند، گفت: در مرحله استانی ۱۵ هزار نفر در کشور شرکت کردند و این مسابقات در بخش بانوان در رشته‌های قرائت تحقیق و حفظ کل و در بخش آقایان در رشت برگزار شد طی روز‌های ۱۲ تا ۱۴ مهرماه در شیراز برگزار شد.

دبیر اجرایی مسابقات قرآنی مدهامتان ادامه داد: برای برگزاری این مسابقات از ماه‌ها قبل جلسات کارشناسی متعددی برگزار شد و اساتید بین‌المللی کار داوری در این مسابقات را به عهده داشتند.

او به معرفی داوران در این دوره از مسابقات پرداخت و گفت: در بخش بانوان اساتید قرآنی نظیر زهرا صریحی‌نژاد، داور بخش حسن حفظ؛ سمیه هیبتیان، داور بخش صوت و صدیقه بارانی داور بخش لحن بودند و معصومه عباسی نظری داوری، بخش وقف و ابتدا و هاجر حیدری، داوری بخش تجوید را بر عهده داشتند.

میرزایی نسب گفت: در رشته قرائت تحقیق و ترتیل بخش آقایان اساتیدی، چون غلامرضا شاه‌میوه، داور بخش لحن؛ علی‌اکبر کاظمی، داور صوت؛ مهدی قره‌شیخ‌لو، بخش تجوید؛ حسین اخوان‌اقدم بخش وقف و ابتدا داوری کردند. همچنین شهریار پرهیزگار، داور بخش حسن حفظ؛ عباس هاشمی، داور بخش لحن، حامد، ولی زاده، داور بخش صوت، محمدرضا پورزرگری داور بخش تجوید، رحمانی، داور بخش وقف و ابتدا و رضا دیانت هادی، در قسمت حفظ کل و اذان داوری این مسابقات را به عهده گرفتند.

در پایان این دوره از مسابقات بر اساس آرای هئیت داوران، حسن جعفرپور از استان گیلان، امیرحسین عطازاده از استان یزد و محمدحسین میرزایی از استان البرز به ترتیب به رتبه اول تا سوم بخش حفظ کل برادران دست یافتند.

مهدی جوزی از استان قزوین، سجاد علی پور، از استان آذربایجان غربی به ترتیب به رتبه اول و دوم رشته ترتیل برادران و رضا میرعلیان از استان اصفهان و همچنین محمدصادق حیدری از استان چهارمحال و بختیاری به رتبه سوم مشترک در این رشته قرآنی دست یافتند، محمدرضا اکبری از استان مرکزی، رسول تمجید از استان اردبیل و سید مجتبی انگشتان از مازندران به ترتیب به رتبه‌های اول تا سوم رشته تحقیق برادران رسیدند.

سینا هنری و محمدرضا فتوجی به ترتیب از استان‌های گیلان و آذربایجان غربی به رتبه اول و دوم بخش اذان برادران دست یافتند و یحیی داداشی و محمد اصولی هروی به ترتیب از استان‌های زنجان و آذربایجان شرقی به رتبه سوم مشترک در این بخش رسیدند.

در بخش حفظ کل خواهران، زهرا خلیلی ثمرین از استان تهران، سمانه رضوی از استان خراسان رضوی و زهرا قربانی سینی از استان اصفهان به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم دست پیدا کردند و زهرا قائمی، نسترن محمودی و زینب صدری به ترتیب از استان‌های خراسان رضوی، مرکزی و بوشهر به رتبه اول تا سوم قرائت تحقیق خواهران دست یافتند.

این مسابقات طی روز‌های ۱۲ تا ۱۴ مهرماه جاری در بخش بانوان در رشته‌های قرائت تحقیق و حفظ کل و در بخش آقایان در رشته‌های قرائت تحقیق و ترتیل، حفظ کل و اذان با رقابت ۱۵۰ نفر برگزار شد که ۱۶ نفر از اساتید بین‌المللی و کشوری نیز کار داوری آن را به عهده داشتند. در مراسم اختتامیه برگزیدگان هر رشته معرفی و تجلیل شدند و از پوستر شانزدهمین دوره مسابقات قرآن مدهامتان نیز رونمایی شد.

باشگاه خبرنگاران جوانفارسشیراز

شناسه خبر: 771838