khu
10 دی 1401 - 15:39

اروپا به دلیل ترس از روسیه دو برابر بیشتر از آمریکا تسلیحات خریده است

رسانه‌های گروهی غربی با اشاره به اشتباه واشنگتن در از دست دادن فرصت مذاکره با مسکو، نوشتند: ترس از روسیه باعث شده تا کشورهای اروپایی دو برابر بیشتر از سال گذشته تسلیحات نظامی از آمریکا خریداری کنند.

 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  نشریه آمریکایی "فارین پالیسی" (Foreign Policy) نوشته است: در پس زمینه درگیری نظامی در اوکراین، ایالات متحده حجم فروش تسلیحات نظامی به متحدان خود در ناتو را در سال 2022 تقریباً دو برابر کرده،  برای اینکه ترس از روسیه، کشورهای اروپایی را به فکر مسلح کردن هرچه بیشتر خود  انداخته است.

به نوشته مفسر این نشریه، در سال 2021، دولت آمریکا 14 قرارداد بزرگ در زمینه تامین تسلیحات متحدان خود در ناتو به ارزش حدود 15.5 میلیارد دلار منعقد کرد که در سال 2022 تعداد این نوع قراردادها به 24 مورد افزایش یافت و مبلغ آنها نیز به حدود 28 میلیارد دلار رسید. طبق این اطلاعات، در دورنمای کوتاه مدت آینده، ایالات متحده تامین کننده اصلی تسلیحات برای کشورهای اروپایی، از جمله فنلاند در نزدیکی مرز روسیه، باقی خواهد ماند.

واشنگتن مرتکب اشتباه شده و فرصت مذاکره با مسکو را از دست داد

در همین رابطه، داگ باندو، مشاور ویژه سابق رئیس جمهوری سابق آمریکا رونالد ریگان  در تحلیلی برای آژانس خبری 19FortyFive نیز یادآور شده که واشنگتن فرصت را برای توافق درباره درخواستهای امنیتی مسکو در خصوص عدم گسترش ناتو به سمت شرق از دست داده و در عوض درگیری نظامی در اوکراین را تحریک کرده و اکنون نیز با ارسال سلاح، منجر به طولانی شدن آن می شود.

این سیاستمدار کهنه کار آمریکایی یادآور شد که اگر مقامات آمریکایی خواسته‌های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را جدی گرفته بودند، برای ایالات متحده بسیار بهتر بود. به‌ویژه، هزینه‌های نظامی که واشنگتن برای حمایت نظامی از اوکراین متحمل آن می‌شود باید برای رفع مشکلات اقتصادی و نیازهای شهروندان آمریکایی اختصاص یابد.

علاوه بر این، به گفته وی، واشنگتن در ادامه خط مشی اشتباه خود ارزش دیپلماسی را از دست داده و مذاکره با روسیه را کنار گذاشته است.

 پیش از این، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که کشورهای ناتو به اولویت‌های دوران جنگ سرد بازگشته اند. به گفته وی، اکنون ناتو همچنان می خواهد روس ها را از اروپا دور نگه دارد و ایالات متحده نیز به نوبه خود تمام اروپا را به بردگی گرفته و نه تنها آلمان، بلکه کل اتحادیه اروپا را تحت کنترل خود درآورده است.

درگیری در اوکراین تنها به نفع برخی نخبگان آمریکایی است 

نشریه "آمریکین تینکر" (American Thinker) نیز  اوکراین را ماشین پولشویی برای نخبگان ایالات متحده نامیده است. در تفسیری در این مجله یادآوری شده که طولانی شدن درگیری در اوکراین و ادامه تامین مالی و ارسال تسلیحات به کی‌یف برای نخبگان آمریکایی به منظور حفظ امکان پولشویی ضروری است. 

 این مطلب با اشاره به فساد مالی گسترده در اوکراین، یادآوری کرده که دموکرات ها و برخی جمهوری خواهان در ایالات متحده معامله بسیار خوبی با مقامات کی‌یف انجام داده و از این راه پول خوبی در می آورند. «طبقه سیاسی مشخصی در ایالات متحده منافع کیف را بالاتر از منافع مردم آمریکا قرار داده اند. این نشان می دهد که اوکراین از دیرباز مرکز پولشویی بوده و هست.»

طبق این اطلاعات، از زمانی که درگیری نظامی در اوکراین آغاز شده، دولت آمریکا تمام تلاش خود را برای به درازا کشاندن آن انجام داده و گویی مشکلات داخلی در ایالات متحده  را فراموش کرده است.

انتهای پیام/ 

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 945776